Viimeaikoina on haukia onkiessa tullut useita erikoisia tärppejä joita en ole saanut pysymään kiinni. Kaikki merkit ovat viitanneet siihen, että ne ovat olleet kuhia.
Eilen tuli sitten asialle varmistus, kun sain ensimmäisen täkykuhan ylös asti. Se e ollut mikään suuri, hätinä 40 cm.Laitoinkin sen sitten samantien takaisin kasvamaan. Ylös asti tulleen kuhan lisäksi oli kaksi tärppiä, joista kummatkin oli melko varmasti kuhia.
Noita kuhia sais tuolta järvestä varmaan enemmänkin jos vain virittelis rigejä hieman enemmän kuhalle sopivammaksi. Tällä hetkellä tavoitteet on kuitenkin kohdistettu isoihin haukiin, mutta jossain välissä pitää varmaan ottaa myös tuo kuha listalle.
Hauet loisti eilen poissaolollaan, ei näkynyt suuria eikä pieniä luupäitä. Pitänee tässä siirtyä lähemmäksi ktualueita, sinne ne hauetkin jo varmaan on suuntaamassa.
Onneksi tuli tällä kertaa otettua pilkkivehkeet mukaan. Löysin muutaman hyvän ahvenreiän joista nousi kymmenkunta sopivan kokoista appuraa. Saapahan vaihteeksi vähän ahvenfilettä. Lisäksi pilkillä tuli myös yksi kuha, pituutta kokonaiset 38 cm. Takaisin kasvamaan siis.